Dywany ręcznie tkane i maszynowo produkowane

iegoKsenofont wspomina luksusowe dywany wytwarzane przez...Generalnie pokój w mieszkaniu potrzebuje innego rodzaju dywanu. Z tego powodu wybierając dywany do salonu będziemy szukać czegoś innego niż w kwestii wyboru dywanu do prze

Dodane: 11-09-2015 09:42
Dywany ręcznie tkane i maszynowo produkowane dywany do salonu
Generalnie pokój w mieszkaniu potrzebuje innego rodzaju dywanu. Z tego powodu wybierając będziemy szukać czegoś innego niż w kwestii wyboru dywanu do przedpokoju.Historia dywanu perskiegoKsenofont wspomina luksusowe dywany wytwarzane przez...Generalnie pokój w mieszkaniu potrzebuje innego rodzaju dywanu. Z tego powodu wybierając będziemy szukać czegoś innego niż w kwestii wyboru dywanu do przedpokoju.

Historia dywanu perskiego

Ksenofont wspomina luksusowe dywany wytwarzane przez Medów4. Zachowane przekazy z podbojów Aleksandra Macedońskiego wspominają, że władca miał znaleźć dywan w grobowcu Cyrusa II Wielkiego4.

Cesarz wschodniorzymski Herakliusz, panujący w latach 610?641, miał zabrać dywan pokaźnych rozmiarów z pałacu Sasanidów po zajęciu Dastjerdu w 628 roku5. Bogato zdobiony dywan z Baharestanu padł łupem Arabów po zdobyciu Ktezyfonu w 637 roku5. O sztuce tkania dywanów w Persji i zręczności tamtejszych rzemieślników pisał chiński podróżnik Xuanzang. ...

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Dywan_perski


Dywany rzemieślnicze

Najdroższy typ dywanów to dywany rzemieślnicze, nie ma w nich niedociągnięć i błędów, które są dopuszczalne w dywanach ludowych, nomadzkich czy nawet tych maszynowych. Tkane są ręcznie przez tkaczy, którzy pracują z niewiarygodną wręcz precyzją. Często przy jednym dywanie pracuje ich kilku jednocześnie.

Bardziej zdumiewająca jest jednak ich dokładność. Dywany przędą korzystając ze wzoru narysowane na papierze milimetrowym. Co tylko dowodzi jak dokładne są te dywany.


Dywany z Persji

Ojczyzna dywanów- Persja, stąd też wzięła się nazwa określonego typu dywanów- dywany perskie. Od stuleci są cenione za bardzo wysoką jakość wykonania, są ręcznie tkane i mogą przybierać różne kształty i rozmiary. Popularne są wzory geometryczne, kwiaty (najczęściej róża, czyli symbol życia), zwierzęta i podobizny władców.

Dlatego ceny takich dywanów są znacznie wyższe niż dywanów tkanych maszyno. Rękodzieło zawsze było w cenie, a w przypadku dywanów to nie ma lepszych niż właśnie te ręcznie tkane. A im starszy dywan tym więcej będzie warty.